Zmarł prof. Brunon L. Imieliński, założyciel Stowarzyszenia Absolwentów ...

StartAktualnościZmarł prof. Brunon L. Imiel...

Zmarł prof. Brunon L. Imieliński, założyciel Stowarzyszenia Absolwentów GUMed

1.12.2022

Szanowne Koleżanki i Koledzy Absolwenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

Z żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana prof. dr hab. Brunona Lesława Imielińskiego w dniu 27 listopada 2022 r. Wszystkim Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia.

Pan Profesor był Inicjatorem powstania, prezesem oraz członkiem honorowym Stowarzyszenia Absolwentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci za Jego zaangażowanie w relacje między absolwentami i animowanie działań Stowarzyszenia przez wiele lat od czasu jego powstania do listopada 2019 roku.

Prof. Brunon Imieliński przez wiele lat kierował Katedrą i Kliniką Neurochirurgii, był specjalistą z zakresu neurochirurgii, pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii, a w Uczelni był zatrudniony w latach 1950-1998. Był też wieloletnim Redaktorem Naczelnym Gazety GUMed (1994-2005).

Prof, Imieliński był absolwentem Wydziału Lekarskiego ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku z 1953 r. W trakcie studiów (w 1950 r.) rozpoczął pracę w Zakładzie Histologii i Embriologii AMG kierowanym przez prof. Stanisława Hillera. W 1953 r. został zatrudniony na oddziale neurochirurgii w III Klinice Chirurgicznej, której kierownikiem był prof. Zdzisław Kieturakis, początkowo na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta (1956-1965) i adiunkta (od 1965 r.). Od 1971 r. pracował w Klinice Neurochirurgii AMG, którą kierował w latach 1985-1998. W latach 1976-1979 prof. Imieliński pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Chorób Układu Nerwowego i Narządów Zmysłów AMG. Kolejne dwa lata spędził w Libii, gdzie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Garyounis w Benghazi sprawował nadzór nad oddziałami specjalistycznymi w dwóch szpitalach i wprowadził m.in. diagnostykę tomokomputerową.

Stopień doktora uzyskał w 1965 r. na podstawie rozprawy Wartość badania klinicznego i skuteczność leczenia operacyjnego uciskowej rwy kulszowej. Habilitował się w 1973 r. na podstawie pracy Zależność występowania glejaków śródczaszkowych od różnych czynników środowiskowych i biologicznych, a w 1991 r. uzyskał tytuł naukowy profesora.

Prof. Imieliński był członkiem Komisji Zdrowia Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku oraz Zespołu Nadzoru Krajowego ds. Neurochirurgii. Był też inicjatorem utworzenia i wieloletnim skarbnikiem Komitetu Społecznego Fundusz Rozwoju Medycyny.

Pan prof. Brunon Imieliński był również Wiceprezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członkiem współzałożycielem Międzynarodowego Korespondencyjnego Towarzystwa Chirurgów, członkiem Polskiej Akademii Nauk (Wydział VI – Nauki Medyczne).

Prof. Imieliński został odznaczony odznaką Za wzorową pracę w służbie zdrowia (1965 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1976 r.), Medalem Zasłużonemu AMG (1995 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.).

Msza święta zostanie odprawiona 2 grudnia 2022 r. o godz. 17:30 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku (ul. Profesorska 17). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 grudnia 2022 r. o godz. 10:00 w kaplicy na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku (ul. Łostowicka 35), z wyjściem konduktu o godz. 10:30 do rodzinnego grobowca (kwatera 27).